Doprava zdarma pri nákupe nad 40 eur
XTAR 1.5V AA USB-C sada – 4ks nabíjateľná Li-ion batéria 2450 mAh + kábel + púzdro
Kód: XTAA2450USBCSúvisiaci tovar
Podrobný popis
XTAR AA 4100 USB-C je nabíjateľná lítiová tužková batéria AA s napätím 1,5 V a nabíjacím USB-C portom priamo v článku — externú nabíjačku nepotrebuje. Výrobca k nej uvádza kapacitu 2450 mAh, energiu 4100 mWh, plné nabitie za 2,7 hodiny a životnosť 1200 cyklov. Napätie drží konštantne na 1,5 V a pred vybitím ho článok zámerne zníži na 1,1 V, aby zariadenie s ukazovateľom stavu batérie stihlo varovať skôr, než sa vypne. V balení sú štyri články, nabíjací kábel z jedného USB-A na štyri USB-C a plastové púzdro.
- USB-C priamo v článku: nabíjate káblom z powerbanky, notebooku, auta alebo 5 V adaptéra — stolová nabíjačka nie je potrebná.
- 2450 mAh a 4100 mWh: kapacita a energia sú dve rôzne veličiny, obe od výrobcu. Číslo 3675 mWh neplatí — vzorec kapacita × 1,5 V pri týchto článkoch nefunguje.
- Plných 1,5 V, nie 1,2 V ako Ni-MH: plochá krivka podľa troch grafov výrobcu, ku koncu so zámerným schodíkom na 1,1 V.
- Varovanie pred vypnutím: ku koncu článok sám zníži výstup na 1,1 V, aby prístroj s ukazovateľom batérie stihol upozorniť. Ak prístroj ukazovateľ nemá, nemá čo zobraziť.
- Nabitie za 2,7 hodiny a zelená LED pri porte — bliká pri nabíjaní, svieti pri plnom nabití, rýchlo bliká pri chybe.
- 1200 cyklov, −20 až 50 °C, chránený článok, button top, 20,5 g. Max. vybíjací prúd 2 A trvalo.
- Balenie 4 ks: štyri články, kábel USB-A na štyri USB-C na nabitie celej sady naraz a plastové púzdro na prenášanie.

Nabíjací port má batéria v sebe
Bežná nabíjateľná tužková batéria potrebuje nabíjačku. Táto nie. USB-C port je priamo v tele článku — zapojíte kábel z balenia a batéria sa nabije z powerbanky, notebooku alebo obyčajného 5 V adaptéra od telefónu.
Na obrázku je to, čo výrobca hovorí anglicky: „1.5V Rechargeable Li-ion Battery · AA · 4100mWh · 2450mAh · USB-C Fast Charging Port“. Teda nabíjateľná lítiová AA s napätím 1,5 V, energiou 4100 mWh, kapacitou 2450 mAh a rýchlym nabíjacím portom USB-C.
Dve čísla vedľa seba nie sú preklep. 2450 mAh je kapacita (koľko náboja článok dodá) a 4100 mWh je energia (koľko práce vie vykonať). Sú to dve rôzne veličiny a nedajú sa medzi sebou prepočítať vynásobením 1,5 V — prečo, vysvetľujeme nižšie v otázkach.

Zelená LED pri porte povie, kedy je hotovo
Nadpis grafiky znie „USB-C INPUT & LED INDICATOR“ a pod ním „Charger-free battery, one USB-C cable fulfilling your battery and reducing charging time to 2.7 hours“ — batéria bez nabíjačky, jeden USB-C kábel a nabitie skrátené na 2,7 hodiny.
Tri stavy LED, presne ako ich výrobca kreslí: bliká zelená (charging) — nabíja sa · svieti zelená (fully charged) — nabité · rýchlo bliká zelená (battery failure) — chyba článku. Nemusíte teda hádať ani počítať hodiny.
⚠️ Aby sme boli presní: táto LED ukazuje stav nabíjania, nie percentá zostávajúcej kapacity. Článok, ktorý po dotyku prsta ukáže úroveň nabitia bliknutiami, je iný model — XTAR AA 3960 s dotykovou kontrolou.
Dolný pás grafiky ukazuje štyri zdroje, z ktorých sa dá nabíjať: Adapter (adaptér), Power Bank (powerbanka), Laptop (notebook) a battery charger (nabíjačka na batérie).

Nabíjací čip je vnútri článku
Výrobca to opisuje vetou „We put the intelligence of a charger directly into the battery“ — inteligenciu nabíjačky vložili priamo do batérie. Preto článku stačí obyčajný 5 V zdroj: réžiu nabíjania si riadi sám.
Na schéme sú tri farebné fázy, ktoré článok prejde: Trickle Current (TC) — malý prúd na dne, ktorým sa rozbieha hlboko vybitý článok, Constant Current (CC) — hlavná fáza konštantným prúdom, Constant Voltage (CV) — dobíjanie konštantným napätím do plna. Výrobca to volá „smart 3-stage charging algorithm for longer battery life“.
K tomu dopĺňa ešte jednu vlastnosť: „Auto-activates and begins charging upon plugging in if over-discharged“ — keď sa článok hlboko vybije, po zapojení sa sám aktivuje a začne nabíjať.
Menovité hodnoty nabíjania sú 5 V a 0,45 ± 0,05 A, plné nabitie trvá 2,7 hodiny a nabíjať sa má pri 0 až 45 °C.

Napätie drží na 1,5 V, nekĺže dole
Toto je hlavný rozdiel oproti nabíjateľným Ni-MH tužkovkám. Nadpis grafiky je „LARGE CAPACITY & CONSTANT OUTPUT“ a podtitul „4100mWh and constant voltage of 1.5V provide longer runtime for high-power electronic devices“ — 4100 mWh a konštantné napätie 1,5 V pre dlhší chod náročnejších prístrojov.
Modrá krivka XTAR AA USB-C 1.5V 4100mWh ide vodorovne na 1,5 V takmer po celú kapacitu. Červená prerušovaná 1.2V Ni-MH sa hneď na začiatku usadí okolo 1,2 V a odtiaľ postupne klesá. Prístroj stavaný na 1,5 V teda z Ni-MH článku dostáva nižšie napätie od začiatku, nielen ku koncu.
Ku koncu modrá krivka schodíkom klesne na hodnotu okolo 1,1 V a až potom sa vypne. Nie je to chyba grafu — je to zámer a celá ďalšia sekcia je o ňom.
Ten istý tvar krivky má aj datasheet: na prvej strane graf „Discharge Profile“ a na druhej „Constant Output Performance“, oba merané pri piatich rôznych odberoch od 0,25 A do 2 A. Výrobca pod graf píše, že hodnoty pochádzajú z jeho laboratória a môžu sa líšiť podľa prostredia.

Pred koncom vás prístroj stihne varovať
Ploché napätie má jednu nevýhodu: prístroj z neho nevie odčítať, koľko energie ostáva — a mohol by zhasnúť bez varovania. XTAR to rieši zámerne: keď sa článok blíži ku koncu, sám zníži výstup na 1,1 V. Zariadenie to prečíta ako slabú batériu a spustí svoje vlastné upozornenie.
Presne to hovorí grafika: „Low-voltage detection function“, dve ikony 1.5V constant output a 1.1V low-voltage indicator, a poznámka výrobcu „its accurate voltage control IC enables the device (with low power indicator function) to remind the user in time when the power is insufficient“ — riadiaci obvod umožní zariadeniu s ukazovateľom stavu batérie varovať používateľa včas.
Hodnotu 1,1 V uvádza aj datasheet v riadku „Voltage at Low Power“. Na obrázku je scéna, na ktorú výrobca túto funkciu cieli — smart zámok na vchodových dverách so štyrmi článkami, teda presne prístroj, pri ktorom je nepríjemné zostať vonku.
⚠️ Podmienka je jasná: varovanie zobrazí vaše zariadenie. Ak samo nemá ukazovateľ stavu batérie, nemá čo ukázať — batéria mu len pošle nižšie napätie.

Kam ich výrobca cieli
Grafika „Wide range of applications“ menuje: Game handle (herný ovládač), Wireless mouse (bezdrôtová myš), Toys (hračky), Smart door lock (smart zámok), Electric toothbrush (elektrická zubná kefka), Smoke detector (detektor dymu), Digital camera (digitálny fotoaparát) a Flashlight (baterka).
V príručke k výberu AA batérií XTAR zaraďuje tento článok k prístrojom so stredným až vyšším odberom a ako typickú situáciu uvádza zariadenie na pár batérií, ktoré chcete vymeniť a nabiť rýchlo a bez nosenia nabíjačky.
Pri položke Flashlight treba upresnenie, ktoré výrobca dáva inde: pre baterku, ktorá potrebuje okolo 2,5 A — výrobca uvádza baterku od približne 300 lm — sa 1,5 V lítiové články nehodia. Tento článok dáva trvalo maximálne 2 A. Podrobne to rozoberáme v otázkach nižšie.

Koľko naozaj vydržia — čísla z datasheetu
Výrobca odmeral chod v konkrétnych prístrojoch a výsledky sú priamo v datasheete. Toto nie sú naše odhady, ale jeho namerané hodnoty.
Fotopasca — 35 fotiek a 15 videí denne, pokojový odber 0,4 mA, štyri články: približne 9,9 týždňa pri kamere bez mobilného prenosu a približne 4,4 týždňa pri kamere, ktorá posiela snímky cez mobilnú sieť. Rozdiel nerobí batéria, ale vysielanie.
Ďalšie merania: digitálny audio prehrávač pri 100 mA hodinu denne asi 22 hodín · kempingové svietidlo pri 500 mA dve hodiny denne asi 4,8 hodiny · VR ovládač pri 1000 mA hodinu denne (dva články) asi 2,2 hodiny čistého chodu.
Datasheet má aj tabuľku „Typical service output“ pre odporovú záťaž: pri 43 Ω a štyroch hodinách denne 63 hodín, pri 24 Ω v prerušovanom režime 36,5 hodiny, pri 3,9 Ω hodinu denne 6 hodín — vždy do koncového napätia 1,05 V. Platí jednoduché pravidlo: čím vyšší odber, tým kratší chod.

Jeden článok namiesto kopy jednorazoviek
Nadpis grafiky je „Over 1200 cycle life — more friendly to the environment“ a na váhach stojí jeden článok AA 4100mWh proti hromade Single-Use Batteries, teda jednorazových tužkoviek.
S číslom buďme presní, lebo výrobca sám nie je jednotný: datasheet aj jeho tabuľka špecifikácií uvádzajú 1200 cyklov, kým táto grafika, predajná krabička aj tabuľka na webe píšu 1200+. Berieme nižšiu a tvrdšiu hodnotu — 1200 nabití.
Čo to znamená v praxi: štyri články z tejto sady zaberú v zásuvke miesto jednej krabičky namiesto stohu použitých tužkoviek. Koľko rokov to vydrží, závisí od toho, ako často batérie nabíjate — cyklus je jedno nabitie, nie jeden mesiac.
Technické špecifikácie
| Parameter | Hodnota |
|---|---|
| Model | XTAR AA 1.5V 4100 USB-C |
| Veľkosť | AA (tužková, IEC R6 / LR6) |
| Chémia | Li-ion, katóda LiCoO2 |
| Nominálna kapacita | 2450 mAh |
| Nominálna energia | 4100 mWh |
| Nominálne napätie | 1,5 V (konštantný výstup) |
| Napätie pri nízkom stave | 1,1 V — signál pre zariadenie |
| Max. vybíjací prúd | 2 A trvalo |
| Nabíjacie napätie | 5 V |
| Nabíjací prúd | 0,45 ± 0,05 A |
| Čas plného nabitia | 2,7 hodiny cez USB-C |
| Životnosť | 1200 cyklov (v tabuľke na webe výrobcu 1200+) |
| Chránený článok | Áno — vstavaný ochranný obvod |
| Indikátor | Áno — zelená LED pri USB-C porte (stav nabíjania) |
| Kladný pól | Button top (vystúpený) |
| Rozmery | Ø 14,3 ± 0,3 × 50,3 ± 0,5 mm |
| Hmotnosť | 20,5 g / článok |
| Prevádzková teplota | −20 až 50 °C |
| Teplota pri nabíjaní | 0 až 45 °C |
| Skladovacia teplota | −20 až 50 °C (najlepšie 25 ± 5 °C) |
| Nabíjanie | Vstavaný USB-C port (výrobca uvádza aj podporu vstupu C–C) alebo nabíjačka XTAR pre 1,5 V Li-ion AA |
| Doklady výrobcu | CE (EMC 2014/30/EU), PSE (JIS C 62133-2), UN38.3, MSDS; značky RoHS a CE priamo na článku |
Zdroj hodnôt: datasheet výrobcu XTAR k modelu AA 1.5V 4100 USB-C a jeho oficiálny popis produktu. Výrobca k datasheetu dopĺňa, že všetky uvedené hodnoty sú merané pri 20 ± 5 °C. Hodnoty platia pre jeden článok — v balení sú štyri rovnaké.
Obsah balenia

- 4× batéria XTAR AA 1.5V 4100 USB-C (2450 mAh, 4100 mWh, button top, USB-C port v článku)
- 1× nabíjací kábel — jeden konektor USB-A sa rozdeľuje na štyri USB-C, takže nabijete všetky štyri články naraz z jedného portu
- 1× priehľadné plastové púzdro na prenášanie a skladovanie štyroch článkov AA
- 1× príručka výrobcu a papierová krabička
Externá nabíjačka v balení nie je a pri tomto článku nie je ani potrebná — nabíja sa priloženým káblom. Púzdro slúži na prenášanie a skladovanie, nie na nabíjanie.
Ako sa líši od ostatných 1,5 V článkov XTAR
V ponuke máme viac 1,5 V lítiových článkov XTAR a nie sú zameniteľné. Tento je ten, ktorý má nabíjací port v tele a zároveň drží ploché napätie 1,5 V s varovným poklesom na 1,1 V. Tu je, čím sa líši od najbližších súrodencov.
AA 4100 USB-C — táto karta
2450 mAh · 4100 mWh · max. 2 A · nabitie 2,7 h · 1200 cyklov · −20 až 50 °C
Nabíja sa káblom priamo do článku, napätie drží na 1,5 V a pred koncom zámerne klesne na 1,1 V, aby prístroj stihol varovať. Balenie 4 ks + kábel + púzdro.
AA LR 3000 USB-C
3000 mAh · 3950 mWh · max. 2,5 A · nabitie 3,9 h · 1200+ cyklov · −20 až 60 °C
Tiež s USB-C portom, ale napätie mu zámerne plynulo klesá ako alkalickej batérii. Viac mAh, menej mWh — presne ten prípad, prečo sa tie dve veličiny nemiešajú.
AA CLR 4300
2700 mAh · 4300 mWh · max. 2,5 A · 1200+ cyklov · −20 až 60 °C
Vyššia energia než pri tomto modeli, ale bez portu v článku — potrebuje nabíjačku. Znesie aj vyšší teplotný strop.
AA 3960 s dotykovou kontrolou
Má LED priamo v kladnom póle — dotykom prsta si zobrazíte úroveň nabitia bliknutiami. Nabíja sa nabíjačkou, nie káblom.
AA 4150 mWh / 2500 mAh
Klasická tužková AA bez portu, s detekciou nízkeho napätia. Vhodná, ak už nabíjačku XTAR máte a kábel nepotrebujete.
C CLR 7200 USB-C (veľkosť C)
Iná veľkosť — céčko, nie tužková AA. Rovnaký princíp nabíjania káblom priamo do článku.
Čím ich nabijem

V prvom rade priloženým káblom. Port má článok v tele, takže stačí USB zdroj — powerbanka, notebook, adaptér od telefónu alebo autonabíjačka. Kábel sa z jedného USB-A konektora rozdeľuje na štyri USB-C, takže nabijete celú sadu naraz. Podľa výrobcu to trvá 2,7 hodiny.
Výrobca k článku uvádza aj podporu vstupu C–C, teda kábla USB-C do USB-C. Taký kábel v balení nie je — priložený je ten so zástrčkou USB-A.
Externá nabíjačka nie je nutnosť — je to pohodlie, keď máte tužkových batérií viac a nechcete mať na stole zväzok káblov. Výrobca pri tomto článku uvádza, že je „compatible with power banks, adapters, laptops, and XTAR 1.5V AA chargers“. Z našej ponuky sú to nabíjačky, pri ktorých výrobca výslovne uvádza 1,5 V Li-ion AA:
- XTAR L8 — 8 slotov, 1,5 V Li-ion aj 1,2 V Ni-MH.
- XTAR L4 — 4 sloty, 1,5 V Li-ion aj 1,2 V Ni-MH.
- XTAR L4 Pro — 4 sloty, výrobca ju uvádza pre AA/AAA 1,5 V Li-ion aj 1,2 V Ni-MH.
- XTAR BC4 a XTAR BC8 — 4 a 8 slotov, tiež pre 1,5 V Li-ion aj Ni-MH.
- XTAR C4-AA — kompaktná štvorslotová, výrobca ju popisuje ako určenú špeciálne pre AA 1,5 V Li-ion. Pre tento článok sedí, mikrotužkové AAA do nej však nepatria.
Pre koho je táto sada
Scéna, na ktorú má výrobca vlastné meranie: 35 fotiek a 15 videí denne, štyri články, približne 9,9 týždňa pri kamere bez mobilného prenosu. Nabijete ich v aute z powerbanky a idete ďalej — nabíjačku do lesa nosiť nemusíte.
Zámok na vchodových dverách je presne ten prípad, keď nechcete prekvapenie. Pokles výstupu na 1,1 V pred koncom je tu na to, aby zámok stihol povedať „vymeň batérie“ skôr, než prestane reagovať.
Prístroje so stredným odberom, kde sú plné 1,5 V namiesto 1,2 V cítiť — ovládač nezačne vynechávať v polovici výdrže. A keď zhasne, zapojíte kábel priamo do článku a o necelé tri hodiny je späť.
Kábel je v balení, port v batérii. Nabíjate z toho, čo už máte — z powerbanky, notebooku, adaptéra od telefónu alebo v aute. Na chate, na dovolenke aj v teréne.
Audio technika, hračky, detektory dymu, kempingové svietidlá. Sada štyroch článkov pokryje prístroj naraz — a nemusíte kombinovať batérie rôzneho veku a stavu, čo je pri viacčlánkových zariadeniach vždy lepšie.
Často sa nás pýtate
Platia obe, lebo merajú dve rôzne veci. 2450 mAh je kapacita — koľko náboja článok dodá na výstupe pri 1,5 V. 4100 mWh je energia vnútorného lítiového článku, ešte pred prevodom na 1,5 V. Výrobca to vysvetľuje takto: „the energy of XTAR 1.5V lithium battery comes from the cell energy before loss“ a pri prevode vzniká strata, ktorú vyčísľuje na 8 až 10 %. Preto výslovne upozorňuje, že „the formula of ‚Voltage x mAh capacity = mWh energy‘ only works on 3.6/3.7V lithium-ion batteries“ — vzorec napätie × kapacita pri 1,5 V lítiovej batérii neplatí. Číslo 3675 mWh, ktoré vznikne vynásobením 2450 × 1,5 V, preto nie je údaj výrobcu.
Plochú krivku na 1,5 V máme doloženú tromi grafmi výrobcu — a ku koncu zámerný schodík na 1,1 V. Datasheet má na prvej strane „Discharge Profile“ a na druhej „Constant Output Performance“, oba merané pri odberoch 0,25 · 0,5 · 1,0 · 1,8 a 2,0 A; k tomu je infografika „Large capacity & constant output“. Vo všetkých troch beží napätie vodorovne na 1,5 V a až ku koncu klesne schodíkom na 1,1 V, čo je zámerné varovanie pre zariadenie. Nie je to teda „až do posledného momentu 1,5 V“, ale plochá krivka s riadeným koncom.
⚠️ Nezamieňajte si tento model so súrodencom AA LR 3000 USB-C — ten má napätie zámerne klesajúce a je stavaný na iné prístroje.
V prvom rade ich nabijete priloženým káblom, nabíjačku nepotrebujete. Ak ju chcete použiť, musí to byť nabíjačka, ktorú výrobca uvádza pre 1,5 V Li-ion AA — z našej ponuky L8, L4, L4 Pro, BC4, BC8 alebo C4-AA. Nabíjačka na 3,6/3,7 V lítiové články (typ 18650) sem nepatrí — výrobca menovite uvádza rad modelov, v ktorých sa tieto články nabíjať nedajú.
Sem patrí poctivá odpoveď: skôr nie — a výrobca si tu sám protirečí, tak to povieme naplno. Launch článok k tomuto modelu blesky spomína medzi vhodným použitím, ale vo svojom FAQ k 1,5 V lítiovým článkom XTAR píše, že „the 1.5V lithium battery does not work on some camera flashes“ a že po sérii zábleskov sa článok zohreje a prejde do ochranného stavu.
Rozhodujúce je číslo: tento článok dáva trvalo maximálne 2 A a výrobca neodporúča 1,5 V lítiové články tam, kde odber prekročí 2 A trvalo alebo 2,5 A špičkovo — a baterku od približne 300 lm uvádza ako príklad práve takého odberu. Ak riešite blesk alebo silnú baterku, napíšte nám model a pozrieme to spolu.
Sú to dva rôzne dôvody a oba pomenúva výrobca. Do hodín sa 1,5 V lítiové články nehodia preto, že hodiny sú prístroj s veľmi nízkym odberom, kým tieto batérie sú stavané na vyšší výkon — „1.5V lithium batteries are not suitable for clocks“. Do rádia pre elektromagnetické rušenie z vnútorného meniča, ktoré sa prejaví ako šum: „not suitable for radios due to the noise caused by electromagnetic interference“. Výrobca zároveň priznáva, že túto vlastnosť majú všetky 1,5 V lítiové články na trhu.
Prevádzková teplota je −20 až 50 °C. Pozor, tento model má nižší horný strop než jeho súrodenci — ostatné 1,5 V AA články XTAR majú −20 až 60 °C. Potvrdzuje to datasheet aj tabuľka na webe výrobcu. Nabíjať sa majú v užšom rozsahu 0 až 45 °C, takže v mraze článok najprv preneste do tepla a až potom zapojte kábel. Extrémne teploty na oboch koncoch vždy skrátia výdrž.
Trochu áno a povieme to na rovinu. Výrobca vo svojom FAQ píše, že pri 1,5 V lítiových článkoch je „the self-discharge current … definitely higher“ než pri Ni-MH, pretože vnútorný riadiaci a ochranný obvod odoberá prúd aj v pokoji. Preto pri týchto batériách netvrdíme „nízke samovybíjanie“. Datasheet k tomu dodáva odporúčanie: „please activate the battery at every 6 month“ — pri dlhom skladovaní ich raz za pol roka krátko nabite a držte pri 25 ± 5 °C.
Pre model AA 1.5V 4100 USB-C máme od výrobcu tieto doklady: CE — osvedčenie o zhode podľa smernice o elektromagnetickej kompatibilite 2014/30/EÚ (normy EN IEC 61000-6-1 a 61000-6-3), PSE — japonské osvedčenie podľa JIS C 62133-2 s výsledkom PASSED, UN38.3 — prepravný test pre lítiové batérie, a karta bezpečnostných údajov (MSDS). Značky RoHS a CE sú vytlačené priamo na tele článku. Doklady sú vystavené na presné označenie modelu, nie na celý rad.
Výrobca menuje štyri: proti prebitiu, proti hlbokému vybitiu, proti prehriatiu a proti skratu („prevent battery overcharge, over discharge, over temperature, and short circuit“). V datasheete je článok označený ako Protected: Yes. Keď odber prekročí povolenú hranicu, ochrana výstup jednoducho odpojí — článok sa tým nepoškodí.
Ide o štandardnú tužkovú AA (IEC R6 / LR6) s rozmermi Ø 14,3 ± 0,3 × 50,3 ± 0,5 mm a kladným pólom typu button top. Hmotnosť je 20,5 g na článok. Rozmer zodpovedá bežnej tužkovej batérii, takže do priehradky na AA sadne.
Lebo časť vnútorného priestoru zaberá nabíjací port a jeho elektronika. Výrobca to vo svojej príručke k výberu AA batérií uvádza ako otvorenú nevýhodu tohto modelu („relatively low capacity“) a ako prednosť naopak menuje priame nabíjanie cez USB-C a dvojicu 1,5 V konštantný výstup plus detekcia 1,1 V. Ak potrebujete hlavne kapacitu a nabíjačku už máte, pozrite AA CLR 4300.
Neviete, či váš prístroj tieto batérie utiahne? Napíšte nám, čo do neho dávate — pozrieme to spolu.
Email: eshop@svetelnaposta.sk
Telefón: +421 903 305 407
Po – Pi: 9:00 – 16:00
Viac o tom, ako sa 1,5 V lítiové tužkové batérie líšia od Ni-MH, sme napísali v článku XTAR Li-ion 1,5 V AA a AAA. Celú ponuku nájdete v kategórii nabíjateľné tužkové batérie AA Li-ion 1,5 V. Pozrite si aj hodnotenia našich zákazníkov.
Majstrovstvá svetla 2026 · Štartujeme každý deň po zotmení
Dodatočné parametre
| Kategória: | Nabíjateľné tužkové batérie AA Li-ion 1,5V (Mignon, R6, LR6) |
|---|---|
| Záruka: | 2 roky |
| EAN: | 6977699220078 |
| Kapacita (mAh): | 2450 |
| Nominálne napätie (V): | 1,5 |
| Vybíjací prúd (A): | 2 |
| Chemické zloženie: | LI-ion 1,5V |
| Ochranná elektronika BMS: | s ochranným obvodom |
| Kladný pól: | vystúpený - button top |
| Zabudované nabíjanie: | USB-C na akumulátore |
| Hmotnosť (g): | 20,5 |
| Výška (mm): | 50,30 |
| Priemer (mm): | 14,30 |
| ? Použitie: | Fotopasce, Tlakomery, RC modely, Herné ovládače, Holiace strojčeky, Elektrické zubné kefky, GPS navigácie |
| Výrobca: | Xtar |
| Veľkosť - typ: | AA (tužková) |
| Počet kusov v balení: | 4 |
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Energia a svetlo
pod jednou značkou
XTAR nie je len o nabíjaní. Už od roku 2006 vyvíja potápačské a outdoorové svietidlá, inteligentné nabíjačky a batérie — od moderných 1,5 V Li-ion tužkoviek po výkonné 18650 a 21700 články. Všetko pod jednou strechou vlastnej továrne v Shenzhene.
V skratke: XTAR (Shenzhen XTAR Electronics) je čínsky výrobca s tromi piliermi: potápačské a outdoorové svietidlá, inteligentné nabíjačky a batérie — od 1,5 V Li-ion tužkoviek AA/AAA po články 18650 a 21700. Značka vznikla v roku 2006 v Shenzhene, od roku 2014 vyrába vo vlastnej továrni s certifikáciou ISO 9001 a podľa výrobcu drží takmer 200 patentov. V roku 2026 oslavuje 20 rokov. SvetelnáPošta je autorizovaný predajca XTAR — svietidlá, nabíjačky aj batérie skladom.
Značka, ktorá sa zrodila pod hladinou
Málokto to vie: na začiatku XTAR nebola nabíjačka, ale potápačské svetlo. A práve preto dnes XTAR rozumie energii aj svetlu ako málokto.
Malá obchodná firma zo Shenzhenu zisťuje, že prísnou kontrolou jej prechádza len 60 % nakúpeného tovaru. Rozhodnutie: budeme robiť veci po svojom — a poriadne.
Distribútor si objednal 2000-lúmenové potápačské svetlo na šesť článkov 18650. Nabíjačka, ktorá by ich zvládla, neexistovala — tak XTAR postavil vlastný vývojový tím a vytvoril oboje naraz: svetlo D30 aj nabíjačku WP6.
V Shenzhene vzniká vlastná továreň — od vývoja cez montáž až po testovanie má odvtedy XTAR celý proces vo svojich rukách.
XTAR oslavuje 20 rokov. Od roku 2016 bol podľa výrobcu trikrát certifikovaný ako národný high-tech podnik a drží takmer 200 patentov.
Tri piliere XTAR
Svetlo, energia a jej nabíjanie — tri remeslá, ktoré u XTARu vyrastali spolu a dopĺňajú sa dodnes.
Vlajkou je D-séria pre rekreačné potápanie, spearfishing aj podvodné natáčanie — výrobca ju testuje do hĺbky 100 m. Na súši dopĺňajú ponuku taktické svetlá, čelovky a EDC drobnosti do vrecka.
V roku 2026 XTAR svieti aj na svetových potápačských podujatiach — podporuje Blue Water World Cup či Dragor Lux Diving Games.
Moderné 1,5 V Li-ion tužkovky AA/AAA dávajú plných 1,5 V, nie 1,2 V ako Ni-MH — prístroj tak dostane napätie, na ktoré je stavaný. Vedľa nich chránené high-drain články 18650 · 21700 · 26650 do svietidiel, vŕtačiek aj fotopascí.
Podľa výrobcu prechádza každý článok 100 % testom kapacity — číslo na obale je to reálne.
Od vreckových jednoslotoviek po 8-slotové stanice s LCD. Analyzéry zmerajú reálnu kapacitu aj vnútorný odpor, mixery zvládnu Li-ion, Ni-MH, 1,5 V Li-ion aj LiFePO4 naraz.
Podpisová funkcia: 0V aktivácia, ktorá oživí aj hlboko vybité články. Nabíjačky sú najširšou časťou našej XTAR ponuky.
Štyri dôvody, prečo značke veriť
Vývoj, výroba aj testovanie pod jednou strechou v Shenzhene s certifikáciou ISO 9001 a 100 % výstupnou kontrolou. XTAR predáva to, čo sám vyvinul a vyrobil.
Reálne kapacity batérií a presné lúmeny svietidiel. Podľa výrobcu prechádzajú batérie 24 testami a nabíjačky 25 testami — od elektrických parametrov po životnosť.
0V aktivácia oživí hlboko vybité články, šetrné trojstupňové nabíjanie TC-CC-CV predlžuje životnosť, 1,5 V Li-ion tužkovky pracujú na 1,5 V namiesto 1,2 V ako Ni-MH.
Potápačské svetlá testované do 100 m, prítomnosť na veľtrhoch od boot v Düsseldorfe po SHOT Show v Las Vegas a sponzoring svetových podujatí — od spearfishingu po robotické krúžky.
1,5 V Li-ion: tužkovka novej generácie
Navonok obyčajná AA, vnútri Li-ion technológia: plných 1,5 V namiesto 1,2 V u Ni-MH — hračky, ovládače aj meracie prístroje bežia na napätí, na ktoré sú stavané. A namiesto koša ide článok znova do nabíjačky.
Pozrieť 1,5 V AA →Kam ďalej v katalógu
Desiatky produktov XTAR skladom — vyberte si vetvu.
XTAR — otázky a odpovede
Tri hlavné vetvy: svietidlá (potápačská D-séria, taktické svetlá, čelovky, EDC), batérie (1,5 V Li-ion AA/AAA, články 18650/21700/26650, Ni-MH) a inteligentné nabíjačky (1 až 8 slotov, analyzéry, mixery). K tomu drobné príslušenstvo, solárne panely či foto doplnky.
Výrobca testuje potápačskú radu do hĺbky 100 m. Presný hĺbkový rating konkrétneho modelu nájdete vždy na jeho produktovej karte — D-séria pokrýva rekreačné potápanie, spearfishing aj podvodné natáčanie.
Keď Li-ion článok klesne na extrémne nízke napätie (napr. dlhým skladovaním), bežná nabíjačka ho vyhodnotí ako chybný a odmietne nabíjať. Nabíjačky XTAR s 0V aktiváciou ho dokážu opatrne malým prúdom prebudiť — a často tak zachránia batériu, ktorá by inak skončila v koši.
U nás platí zákonná 2-ročná záruka na všetky produkty XTAR. Pri akomkoľvek probléme sa ozvite — sme autorizovaný predajca a reklamácie riešime priamo.
XTAR (Shenzhen XTAR Electronics) vznikol v roku 2006 v čínskom Shenzhene a od roku 2014 vyrába vo vlastnej továrni s certifikáciou ISO 9001. Podľa výrobcu drží takmer 200 patentov a od roku 2016 bol trikrát certifikovaný ako národný high-tech podnik.
Spoznajte celý svet XTAR
Potápačské svetlá, inteligentné nabíjačky aj poctivé batérie skladom. Nie ste si istí výberom? Sme Majstrovstvá svetla — radi poradíme. Štartujeme každý deň po zotmení.
Zobraziť nabíjačky XTAR →