Doprava zdarma pri nákupe nad 40 eur
XTAR AA Li-ion 2500mAh 1,5V 3960mWh nabíjateľný akumulátor s indikáciou nabitia 4ks + puzdro
Kód: XTARAA2500TK4KSSúvisiaci tovar
Podrobný popis
XTAR AA 1,5 V 3960 je nabíjateľná lítiová tužková batéria (AA) s kapacitou 2500 mAh a výstupným napätím 1,5 V, ktorá má LED indikátor nabitia priamo v kladnom póle. Dotykom pólu zistíte úroveň nabitia bez toho, aby ste batériu museli vkladať do prístroja. Na rozdiel od klasických nabíjateľných článkov nedáva 1,2 V, ale plných 1,5 V. Zvládne vybíjací prúd až 3 A, nabije sa za 2,5 hodiny a podľa výrobcu vydrží 1500+ nabíjacích cyklov — v oboch je z celého radu XTAR 1,5 V najvyššie. Nabíja sa v nabíjačke XTAR pre 1,5 V lítiové AA, port v tele nemá. V tomto balení sú štyri články a plastové púzdro.
- Dotyková kontrola nabitia: LED v kladnom póle zabliká 1× až 4× a ukáže približnú úroveň — 0–20 / 20–50 / 50–80 / 80–100 %.
- 2500 mAh a 3960 mWh: nominálna kapacita na výstupe 1,5 V a energia článku — dve rôzne veličiny, obe od výrobcu (nominálna energia je 3750 mWh).
- Konštantných 1,5 V: napätie nespadne na 1,2 V ako pri Ni-MH; na konci kontrolovane klesne, aby prístroj stihol ohlásiť slabú batériu.
- Max. vybíjací prúd 3 A: najvyšší z nášho radu XTAR AA 1,5 V.
- 1500+ cyklov a ochranný čip 4-in-1: riadenie nabíjania, ochrana proti hlbokému vybitiu, sledovanie teploty, prúdu a skratu — a dotykový indikátor.
- Plné nabitie za 2,5 h v nabíjačke XTAR pre 1,5 V Li-ion AA (článok nemá USB-C ani iný port v tele).
- Rozmery AA: Ø 14,3 × 50,3 mm, button top, pod 21 g; prevádzka −20 až 60 °C, nabíjanie 0 až 45 °C.
- Balenie 4 ks + plastové púzdro, bez nabíjačky.

Batéria, ktorá vám dotykom povie, koľko v nej ostalo
Zásuvka plná tužkových batérií a vy neviete, ktorá je ešte dobrá. Prístroj zhasol a nie je jasné, či je to batériou alebo prístrojom. Presne tieto dve situácie rieši tento článok — má LED priamo v kladnom póle a stačí sa ho dotknúť.
Okrem toho má z celého nášho radu XTAR 1,5 V najvyšší maximálny vybíjací prúd (3 A) a najviac nabíjacích cyklov (1500+). Najväčšiu kapacitu v mAh má iný model radu — celé porovnanie je nižšie.
V balení sú štyri články a plastové púzdro na prenášanie. Nabíjačka v balení nie je; článok nemá port v tele, nabíja sa v nabíjačke XTAR pre 1,5 V lítiové AA — výber nájdete nižšie.

Problém, ktorý pozná každý
Grafika výrobcu sa volá „No Power Indicator? You’ve Been There“ — teda „bez ukazovateľa nabitia? to poznáte“. Sú na nej dve situácie a obe sú z bežného života.
Vľavo zásuvka s hŕbou tužkových článkov a otáznikom: „Too many batteries to tell which one still has power?“ — priveľa batérií na to, aby ste vedeli, ktorá ešte má energiu. Skúšate ich jednu po druhej.
Vpravo ruky s herným ovládačom, ktorý zhasol: „Device suddenly shuts down — unsure if it’s the battery or a device malfunction?“ — prístroj sa vypol a neviete, či je chyba v batérii, alebo v ňom.
Bežná tužková batéria vám na to neodpovie. Táto áno — a ako, ukazuje ďalšia grafika.

Touch to Check Power — dotkni sa a vieš
Toto je hlavná vec, ktorou sa tento článok líši od všetkých ostatných v rade. Grafika sa volá „Touch to Check Power“ a ukazuje presne to, čo robíte v praxi: priložíte prst na kladný pól a LED zabliká.
Výrobca k tomu uvádza dve poznámky. LED Indicator: „Bright and clear, the LED lights make it easy to check the battery status in any lighting condition“ — LED je jasná a čitateľná v akomkoľvek svetle. Low Power Consumption: „Consumes only a minimal amount of energy when touched, without affecting the battery’s capacity or performance“ — kontrola spotrebuje len minimum energie a na kapacitu ani výkon nemá vplyv.
Stupnica z tejto grafiky výrobcu: jedno bliknutie = 0–20 %, dve = 20–50 %, tri = 50–80 %, štyri = 80–100 %. Datasheet toho istého modelu má v tej istej tabuľke o kúsok iné hranice (20–40 % a 60–80 %) a chýba mu pásmo 40–60 %. Píšeme stupnicu z grafiky, lebo je súvislá — a rozdiel hovoríme nahlas, aby ste vedeli, prečo inde uvidíte iné číslo.
Prakticky to znamená: pred inštaláciou do fotopasce alebo mikrofónu si dotykom overíte, že dávate dnu nabitý článok. A keď prístroj nefunguje, dotyk vám povie, či je problém v batérii, alebo inde.

1,5 V po celý čas — a prúd až 3 A
Nadpis grafiky znie „High-Current Constant Power“ a podtitul hovorí: „1.5V constant voltage output and 3A high-current supply deliver stable performance and powerful energy, easily replacing traditional NiMH and alkaline batteries“ — konštantné napätie 1,5 V a prúd až 3 A namiesto tradičných Ni-MH a alkalických článkov.
Na grafe sú tri krivky. Zelená AA 1,5 V 3960 beží rovno na 1,5 V takmer po celú kapacitu. Pod ňou AA 1.2V Ni-MH, ktorá sa hneď usadí okolo 1,2 V a klesá, a AA Alkaline, ktorá klesá od začiatku.
Na konci zelenej krivky je popisok „Low-battery indicator prevents sudden device stop“ — napätie tam kontrolovane klesne (na krivke okolo 1,1 V), takže prístroj s ukazovateľom stavu batérie stihne ohlásiť koniec. Nie je to náhly výpadok.
Prečo to riešiť: časť elektroniky sa pri 1,2 V správa, akoby bola batéria takmer vybitá. Tento článok drží napätie, s ktorým prístroj počíta.

2500 mAh — a čo to znamená v hodinách
Grafika má nadpis „High Capacity Longer Runtime“ a podtitul „2500mAh high capacity, long-lasting power for extended device use“. Datasheet k tomu dopĺňa, že minimálna kapacita je 2450 mAh — pod túto hodnotu by článok klesnúť nemal.
Výrobca k tomuto modelu zverejňuje aj namerané hodnoty, čo je vzácne. Tabuľka Discharge Performance Test (pri 20 ± 5 °C) ukazuje, koľko z článku reálne dostanete pri rôznom odbere — a je pod týmto textom.
Čítajte ju takto: pri malom odbere dá článok okolo 2500 mAh, pri plnom vyťažení 3 A klesne na 2038 mAh. To je normálne správanie a je dobré, že ho výrobca priznáva číslom.
Druhá tabuľka výrobcu — Typical service output — meria výdrž v čase do napätia 1,05 V: pri záťaži 43 Ω, 4 h denne → 17 dní, pri 3,9 Ω, 1 h denne → 6 dní a pri 24 Ω v režime 15 s/min, 8 h denne → 5 dní.

Plná za 2,5 hodiny
Grafika sa volá „2.5H Fast Full Charge“ a podtitul hovorí „Fully charge your battery in just 2.5 hours, faster and more time-saving“. Rovnaké číslo má výrobca aj v popise produktu a ako ikonu priamo na datasheete.
Článok sa nabíja napätím 4,7 – 5,7 V a nabíjacím prúdom 0,45 ± 0,05 A. Nabíjať sa má pri teplote 0 až 45 °C — to je užší rozsah než prevádzková teplota a pri lítiu je to dôležitejší údaj.
Malá poznámka pre presnosť: graf nabíjacieho prúdu na tretej strane datasheetu výrobca meral nabíjačkou XTAR VX4 a krivka na ňom končí okolo 2,9 hodiny. Číslo 2,5 h je hodnota, ktorú výrobca uvádza ako parameter.
Prakticky: sadu dáte do nabíjačky po raňajkách a na obed je späť v prístroji.

Ochranný čip 4-in-1
Datasheet má riadok Protected: Yes a grafika ukazuje, čo za tým je: „4-in-1 Smart Protection Chip“, teda jeden čip so štyrmi úlohami. Podtitul: „Built-in 4-in-1 smart chip for safer and more reliable power use“.
Výrobca menuje tieto štyri: Charging Protection — „smart current control to prevent overcharge & over-voltage“, teda riadenie nabíjacieho prúdu proti prebitiu a prepätiu. Discharging Protection — „precise discharge control to avoid over-discharge damage“, ochrana proti hlbokému vybitiu.
Cell Safety Guard — „real-time monitoring for temperature, current & short-circuit safety“, teda priebežné sledovanie teploty, prúdu a skratu. A štvrtá funkcia je Touch Battery Indicator, dotyková kontrola nabitia z grafiky vyššie — indikátor je súčasťou toho istého čipu.
Datasheet má aj tabuľku, čo LED hovorí v ktorom stave: pri nabíjaní bliká 1× za sekundu, po nabití svieti, pri vybíjaní nesvieti a pri skrate záťaže bliká rýchlo, 10× za sekundu.

1500+ cyklov — najviac z celého radu
Grafika sa volá „Buy It Once Enjoy It Longer“ a v podtitule stojí „Supports 1500+ recharge cycles — save money, reduce waste, and protect the environment“. Rovnaké číslo je aj v datasheete: Cycle Life: 1500+.
Dva nezávislé podklady výrobcu sa zhodujú, preto ho píšeme bez „približne“. Ostatné modely nášho radu XTAR 1,5 V majú 1000 až 1200+ cyklov — tento je z nich najvyššie.
Za grafikou je kopa jednorazových článkov ako obraz toho, čo nabíjateľná batéria nahrádza. Koľko konkrétne to bude, závisí od toho, ako často prístroj používate — a to za vás nikto nespočíta.
Lítiový článok nemá pamäťový efekt, takže ho nemusíte vybíjať donaha ani „cvičiť“ — dobíjate ho kedykoľvek.

Od mrazu po horúčavu: −20 až 60 °C
Grafika má nadpis „Strong & Steady Under Extreme Temperatures“ a podtitul „Delivers stable and efficient power from -20°C to 60°C, easily meeting outdoor and extreme environment demands“ — stabilný výkon od −20 do 60 °C.
Rovnaký rozsah má datasheet ako Operating Temperature. Pozor, nabíjať sa má pri 0 až 45 °C a na dlhšie odloženie platí −10 až 45 °C, najlepšie 25 ± 5 °C. Sú to tri rôzne rozsahy a je dobré ich nemiešať.
K tomu jedno varovanie priamo od výrobcu z poslednej strany datasheetu: „Please avoid ambient temperature over 50°C. Do not leave the battery in a car“ — batérie nenechávajte v aute.
A druhé, rovnako praktické: „When the battery is not used for a long period, please keep it in a cool and dry place. Please activate the battery at every 6 month“ — ak sadu dlho nepoužívate, uložte ju v chlade a suchu a raz za pol roka ju prejdite nabíjačkou.

Do čoho ju výrobca odporúča
Grafika sa volá „Indoors or Outdoors Ready to Power“ a podtitul hovorí „Powers home, office, and outdoor devices — stable and ready whenever you need it“.
Výrobca na nej menuje šesť konkrétnych zariadení: fotopascu (Trail Camera), smart zámok (Smart Lock), herný ovládač (Game Controller), RC auto (RC Car), mikrofóny (Microphones) a bezdrôtovú myš (Wireless Mice).
Rovnaké typy prístrojov má výrobca aj medzi meranými scenármi na tretej strane datasheetu — sú tam Smart Door Lock (300 mA jednu minútu denne, pokojový odber 50 µA, 4 články), Wireless Microphone Transmitter (110 mA pol hodiny denne, 2 články), Portable Lighting (záťaž 3,3 Ω hodinu denne) a Game Controller (250 mA hodinu denne, 2 články).
Spoločné majú jedno: stredný až vyšší odber a citlivosť na napätie. Presne na to je tento článok stavaný.

Prečo je v názve 3960 mWh, keď kapacita je 2500 mAh
Toto je originálna tabuľka Specification od výrobcu a stojí za to prejsť ju riadok po riadku — lebo číslo v názve produktu nie je to isté, čo dostanete z batérie von.
Datasheet uvádza tri hodnoty vedľa seba: Cell Capacity: 3960 mWh (energia samotného lítiového článku vnútri), Nominal Capacity: 2500 mAh (3750 mWh) (nominálna kapacita a energia na výstupe 1,5 V) a Minimum Capacity: 2450 mAh. Karta bezpečnostných údajov to potvrdzuje: Ratings: 1.5V, 2500mAh, 3750mWh.
Prečo sa tie dve energie líšia, vysvetľuje sám výrobca vo svojom FAQ k rade 1,5 V lítiových tužkových batérií (máj 2024): vnútri je lítiový článok s vyšším napätím a elektronika ho znižuje na konštantných 1,5 V. Pri tomto prevode vzniká strata, ktorú výrobca odhaduje na 8 až 10 % — energia po nabití je preto vyššia než energia, ktorú z článku vytiahnete.
Z toho plynie jednoduché pravidlo: mAh a mWh sa medzi sebou neprepočítavajú a keď porovnávate mAh, porovnávajte len články s rovnakým výstupným napätím. Inak porovnávate hrušky s jablkami.
| Vybíjací prúd | Nameraná kapacita | Nameraná energia |
|---|---|---|
| 250 mA | 2509 mAh | 3592 mWh |
| 500 mA | 2556 mAh | 3644 mWh |
| 1000 mA | 2476 mAh | 3548 mWh |
| 1500 mA | 2421 mAh | 3427 mWh |
| 2000 mA | 2319 mAh | 3273 mWh |
| 2500 mA | 2203 mAh | 3113 mWh |
| 3000 mA | 2038 mAh | 2894 mWh |
Namerané hodnoty výrobcu, test Discharge Performance Test pri 20 ± 5 °C, vybíjanie do 0,8 V (datasheet XTAR AA 1,5 V 3960, strana 2).
Technické špecifikácie
| Parameter | Hodnota |
|---|---|
| Model | XTAR AA 1,5 V 3960 (1.5V AA 3960) |
| Veľkosť | AA (tužková, IEC R6 / LR6, Mignon) |
| Chémia | Li-ion, katóda LiCoO2 (karta bezpečnostných údajov) |
| Nominálna kapacita | 2500 mAh (3750 mWh) na výstupe 1,5 V |
| Minimálna kapacita | 2450 mAh |
| Energia článku (Cell Capacity) | 3960 mWh — to je číslo v názve, viac nižšie |
| Nominálne napätie | 1,5 ± 0,05 V |
| Vybíjacie koncové napätie | 0,8 V |
| Max. vybíjací prúd | 3,0 A |
| Nabíjacie napätie | 4,7 – 5,7 V |
| Nabíjací prúd | 0,45 ± 0,05 A |
| Čas plného nabitia | 2,5 hodiny |
| Životnosť | 1500+ cyklov |
| Chránený článok | Áno — vstavaná ochranná elektronika (Protected: Yes) |
| Indikátor na článku | Áno — dotykový, LED v kladnom póle (With Indicator: Yes) |
| Kladný pól | Button top (vystúpený) |
| Rozmery | Ø 14,3 ± 0,3 × 50,3 ± 0,5 mm |
| Hmotnosť | < 21 g / článok (MSDS uvádza 20,11 g) |
| Prevádzková teplota | −20 až 60 °C |
| Teplota pri nabíjaní | 0 až 45 °C |
| Skladovacia teplota | −10 až 45 °C (odporúčané 25 ± 5 °C) |
| Nabíjanie | Externá nabíjačka XTAR pre 1,5 V Li-ion AA — článok nemá port v tele |
| Balenie | 4 články + plastové púzdro |
Zdroj hodnôt: datasheet a karta bezpečnostných údajov výrobcu XTAR k modelu AA 1,5 V 3960.
Obsah balenia

- 4× batéria XTAR AA 1,5 V 3960 (2500 mAh, tužková AA, button top, s dotykovým LED indikátorom)
- 1× plastové púzdro na štyri tužkové články AA
Fotografia výrobcu s nadpisom „Package“ ukazuje presne to, čo príde: priehľadné plastové púzdro s modrým štítkom 1.5V AA 3960 Rechargeable Li-ion Battery a vedľa neho štyri články. Púzdro slúži na prenášanie a skladovanie, nie na nabíjanie.
Nabíjačka nie je súčasťou balenia — výber nájdete nižšie. Pred prvým použitím si stav každého článku overte dotykom kladného pólu a v prípade potreby ich dobite.
Ako sa líši od ostatných XTAR AA 1,5 V
Tento model vedieme len v jednom balení — 4 kusy a púzdro. Zaujímavejšia otázka preto je, čím sa líši od ostatných tužkových článkov XTAR 1,5 V, ktoré máme. Všetky čísla v tabuľke sú z datasheetov výrobcu.
| Model AA 1,5 V | Kapacita | Energia článku | Max. prúd | Cyklov | Indikátor | Nabíjanie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AA 3960 — táto | 2500 mAh | 3960 mWh | 3 A | 1500+ | dotykový, 4 úrovne | nabíjačka |
| AA 4150 | 2500 mAh | 4150 mWh | 2 A | 1200 | LED stavu + nízke napätie | nabíjačka |
| AA CLR 4300 | 2700 mAh | 4300 mWh | 2,5 A | 1200+ | LED stavu | nabíjačka |
| AA 3300 | 2000 mAh | 3300 mWh | 2 A | 1000 | nemá | nabíjačka |
| AA LR 3000 | 3000 mAh | 3950 mWh | 2,5 A | 1200+ | LED stavu | USB-C v tele |
Stĺpec „Energia článku“ je hodnota, ktorú výrobca uvádza v názve. Nie je to energia, ktorú z batérie dostanete von — pri prevode na 1,5 V vzniká strata, ktorú výrobca odhaduje na 8 – 10 %. Pri tomto modeli je nominálna hodnota na výstupe 3750 mWh.
Ak potrebujete najvyšší prúd (3 A), najviac cyklov (1500+) alebo kontrolu nabitia priamo na batérii, je to jediný z radu, ktorý to má. Ak vám ide o najväčšiu kapacitu, pozrite AA LR 3000 (3000 mAh, nabíja sa cez USB-C v tele) alebo AA CLR 4300 (2700 mAh). Celú ponuku nájdete v kategórii nabíjateľné batérie AA / AAA Li-ion 1,5 V.

Čím ju nabijem
Na fotografii výrobcu je horná strana článku zblízka: vystúpený kladný pól typu button top a okolo neho LED. A nič viac — žiadny USB-C ani iný konektor tu nie je. Tento model sa nabíja výhradne v nabíjačke.
A nie v hocijakej. Datasheet to hovorí priamo: „Do not charge the battery with unspecified charger. We recommend to use only compatible XTAR 1.5V Li-ion battery chargers“. Podľa oficiálnej porovnávacej tabuľky nabíjačiek XTAR zvládajú 1,5 V lítiové tužkové AA tieto modely, ktoré vedieme:
- XTAR L8 a XTAR BC8 — 8 slotov, nabíjajú 1,5 V Li-ion aj 1,2 V Ni-MH. Pre sadu štyroch článkov s rezervou.
- XTAR L4 — 4 sloty, 1,5 V Li-ion aj 1,2 V Ni-MH.
- XTAR L4 Pro — 4 sloty, výrobca ju popisuje ako kompatibilnú s AA/AAA 1,5 V Li-ion aj 1,2 V Ni-MH.
- XTAR BC4 — 4 sloty, tiež pre 1,5 V Li-ion aj Ni-MH.
- XTAR C4-AA — 4 sloty, výrobca ju stavia výhradne pre tužkové AA 1,5 V lítiové články, teda presne pre tento.
Celý výber nájdete v kategórii nabíjačky na 1,5 V Li-ion tužkové AA a mikrotužkové AAA batérie.

Pre koho je táto sada
Výrobca tento článok cieli na prístroje so stredným až vyšším odberom, ktorým záleží na napätí. Balenie štyroch kusov k tomu pridáva praktickú vec: prístroje z meraných scenárov výrobcu berú dva alebo štyri tužkové články naraz, takže máte buď jeden prístroj obsadený a druhú dvojicu v zálohe, alebo rovno celú štvoricu na mieste.
Fotopascu zavesíte na strom a týždne sa k nej nedostanete. Preto sa oplatí dotykom overiť každý článok ešte pred inštaláciou — a preto výrobca fotopascu menuje na prvom mieste svojho prehľadu zariadení.
Zariadenia, ktoré ťahajú prúd v nárazoch a zle znášajú pokles napätia. Výrobca ich menuje priamo (Game Controller, RC Car) a maximálny vybíjací prúd 3 A je z celého nášho radu XTAR 1,5 V najvyšší.
Dva scenáre, ktoré má výrobca medzi meranými testami v datasheete. Obom ide o to isté: plné napätie 1,5 V a žiadne prekvapenie v nevhodnej chvíli.
Bezdrôtová myš, ovládače, hračky, budík. Sada štyroch článkov v púzdre pokryje prístroj naraz — a nemusíte miešať batérie rôzneho veku a stavu, čo je pri viacčlánkových zariadeniach vždy lepšie.

Označenie a doklady
Na plášti článku je vytlačené RoHS, CE, recyklačný trojuholník, symbol triedeného zberu (prečiarknutý kontajner) a údaje Made in China · www.xtar.cc. Vidno to na oficiálnej fotografii výrobcu vedľa.
K tomuto modelu máme od výrobcu založené tieto doklady: datasheet, kartu bezpečnostných údajov (MSDS) a správu pre leteckú prepravu. Podľa MSDS je chémia článku Li-ion s katódou LiCoO2 a hmotnosť 20,11 g. Ak k batérii potrebujete konkrétny doklad — napríklad do firemnej dokumentácie — napíšte nám, vyžiadame ho od výrobcu.
Datasheet výrobcu k tomu dodáva poznámku, ktorú tu opakujeme aj my: „Contents herein do not constitute a warranty and are for reference only“ — údaje sú typické hodnoty pre batérie vyrobené v čase vydania datasheetu.
Často sa nás pýtate
Nie. Je to 1,5 V lítiový článok, nie 1,2 V Ni-MH — potrebuje nabíjačku, ktorú výrobca uvádza pre 1,5 V Li-ion. Datasheet to hovorí priamo: „Do not charge the battery with unspecified charger“. Z našej ponuky sú to L8, BC8, L4, L4 Pro, BC4 a C4-AA. Nefunguje na to ani bežná nabíjačka na valcové 3,6 V lítiové články (napríklad 18650) — výrobca to má vo svojom FAQ k rade 1,5 V. Ak si nie ste istí svojou nabíjačkou, napíšte nám model.
Nemá. Tento model sa nabíja výhradne v nabíjačke. USB-C priamo v tele majú iné modely XTAR-u — napríklad AA LR 3000 USB-C. Na fotografii kladného pólu vyššie je vidno, že tu je len button top a LED, žiadny konektor.
Lebo to sú dve rôzne veličiny a výrobca uvádza obe. 3960 mWh je Cell Capacity — energia lítiového článku vnútri. Nominálna hodnota na výstupe 1,5 V je 2500 mAh, čo je 3750 mWh, a to isté číslo má aj karta bezpečnostných údajov. Rozdiel vzniká pri znižovaní napätia na 1,5 V; výrobca stratu odhaduje na 8 – 10 %. mAh a mWh sa medzi sebou neprepočítavajú.
Priložíte prst na kladný pól a LED v ňom zabliká. Podľa grafiky výrobcu: 1× = 0–20 %, 2× = 20–50 %, 3× = 50–80 %, 4× = 80–100 %. Datasheet toho istého modelu má hranice o kúsok inak (20–40 % a 60–80 %) a chýba mu pásmo 40–60 % — berte to teda ako hrubú štvorstupňovú indikáciu, nie ako presné percento. Výrobca uvádza, že kontrola spotrebuje len minimum energie a kapacitu ani výkon neovplyvní.
Tu patrí poctivá odpoveď, ktorú väčšina predajcov nenapíše: 1,5 V lítiové články sa samovybíjajú rýchlejšie než Ni-MH, lebo v hlavičke majú stále napájanú elektroniku. Výrobca to hovorí vo vlastnom FAQ k tejto rade priamo — a preto tiež v datasheete odporúča batériu, ktorá dlho leží, raz za pol roka prejsť nabíjačkou. Na dlhé uskladnenie sú vhodnejšie články s nízkym samovybíjaním; toto je batéria do prístroja, ktorý používate.
Neodporúčame to. Výrobca vo svojom FAQ k 1,5 V lítiovým tužkovým batériám píše, že do niektorých fotografických bleskov sa nehodia: blesk pri dobíjaní kondenzátora ťahá vysoký okamžitý prúd a pri sériovom blýskaní sa článok zahreje a ochrana ho odpojí (batéria sa tým nepoškodí). Blesk zároveň nie je medzi zariadeniami, ktoré výrobca pri tomto modeli menuje. Ak máte prístroj s vysokým odberom, porovnajte si jeho spotrebu s hodnotou 3 A — a radi vám s tým poradíme.
Do budíka skôr nie a do rádia radšej vôbec. Výrobca vo svojom FAQ k rade 1,5 V vysvetľuje, prečo: hodiny a budíky sú prístroje s veľmi malým odberom, takže z batérie s vyšším napätím nič nezískate a bude sa míňať rýchlejšie. A rádiá neodporúča kvôli elektromagnetickému rušeniu, ktoré vzniká v meničovom obvode — výrobca priznáva, že to zatiaľ nie je vyriešené a týka sa to všetkých 1,5 V lítiových batérií na trhu. Do týchto prístrojov nechajte klasickú alkalickú alebo Ni-MH.
Výrobca k tomuto modelu zverejňuje namerané hodnoty pri 20 ± 5 °C: pri odbere 250 mA to je 2509 mAh (3592 mWh), pri 1 A 2476 mAh, pri 2 A 2319 mAh a pri plných 3 A 2038 mAh (2894 mWh). Celá tabuľka je vyššie. Čím vyšší odber, tým menej — to platí pri každej batérii.
Ide o štandardnú tužkovú AA (IEC R6 / LR6, Mignon) s rozmermi Ø 14,3 ± 0,3 × 50,3 ± 0,5 mm a kladným pólom typu button top. Hmotnosť je pod 21 g na článok. Rozmer zodpovedá bežnej tužkovej batérii, takže do priehradky na AA sadne.
Prevádzková teplota je −20 až 60 °C. Nabíjať sa má pri 0 až 45 °C — teda nie na mraze. Na dlhšie odloženie platí −10 až 45 °C, najlepšie 25 ± 5 °C. Výrobca k tomu dodáva, že batériu nemáte nechávať v aute a vyhýbať sa teplotám nad 50 °C.
Štyri články a plastové púzdro na ich prenášanie. Nabíjačka v balení nie je. Tento model vedieme len v tomto jednom balení.
Neviete, či vaša nabíjačka zvládne 1,5 V lítiové tužkové AA? Napíšte nám model, pozrieme to spolu.
Email: eshop@svetelnaposta.sk
Telefón: +421 903 305 407
Po – Pi: 9:00 – 16:00
Pozrite si hodnotenia našich zákazníkov alebo recenzie na Heureke.
Majstrovstvá svetla 2026 · Štartujeme každý deň po zotmení
Dodatočné parametre
| Kategória: | Nabíjateľné tužkové batérie AA Li-ion 1,5V (Mignon, R6, LR6) |
|---|---|
| Záruka: | 2 roky |
| EAN: | 6977699220863 |
| Kapacita (mAh): | 2500 |
| Nominálne napätie (V): | 1,5 |
| Vybíjací prúd (A): | 3 |
| Chemické zloženie: | LI-ion 1,5V |
| Ochranná elektronika BMS: | s ochranným obvodom |
| Kladný pól: | vystúpený - button top |
| Hmotnosť (g): | 20,11 |
| Výška (mm): | 50,3 |
| Priemer (mm): | 14,3 |
| ? Použitie: | Fotopasce, Tlakomery, RC modely, Herné ovládače, Holiace strojčeky, Elektrické zubné kefky, GPS navigácie |
| Výrobca: | Xtar |
| Veľkosť - typ: | AA (tužková) |
| Počet kusov v balení: | 4 |
XTAR AA Li-ion 2500mAh 1,5V 3960mWh nabíjateľný akumulátor s indikáciou nabitia 4ks + puzdro
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Energia a svetlo
pod jednou značkou
XTAR nie je len o nabíjaní. Už od roku 2006 vyvíja potápačské a outdoorové svietidlá, inteligentné nabíjačky a batérie — od moderných 1,5 V Li-ion tužkoviek po výkonné 18650 a 21700 články. Všetko pod jednou strechou vlastnej továrne v Shenzhene.
V skratke: XTAR (Shenzhen XTAR Electronics) je čínsky výrobca s tromi piliermi: potápačské a outdoorové svietidlá, inteligentné nabíjačky a batérie — od 1,5 V Li-ion tužkoviek AA/AAA po články 18650 a 21700. Značka vznikla v roku 2006 v Shenzhene, od roku 2014 vyrába vo vlastnej továrni s certifikáciou ISO 9001 a podľa výrobcu drží takmer 200 patentov. V roku 2026 oslavuje 20 rokov. SvetelnáPošta je autorizovaný predajca XTAR — svietidlá, nabíjačky aj batérie skladom.
Značka, ktorá sa zrodila pod hladinou
Málokto to vie: na začiatku XTAR nebola nabíjačka, ale potápačské svetlo. A práve preto dnes XTAR rozumie energii aj svetlu ako málokto.
Malá obchodná firma zo Shenzhenu zisťuje, že prísnou kontrolou jej prechádza len 60 % nakúpeného tovaru. Rozhodnutie: budeme robiť veci po svojom — a poriadne.
Distribútor si objednal 2000-lúmenové potápačské svetlo na šesť článkov 18650. Nabíjačka, ktorá by ich zvládla, neexistovala — tak XTAR postavil vlastný vývojový tím a vytvoril oboje naraz: svetlo D30 aj nabíjačku WP6.
V Shenzhene vzniká vlastná továreň — od vývoja cez montáž až po testovanie má odvtedy XTAR celý proces vo svojich rukách.
XTAR oslavuje 20 rokov. Od roku 2016 bol podľa výrobcu trikrát certifikovaný ako národný high-tech podnik a drží takmer 200 patentov.
Tri piliere XTAR
Svetlo, energia a jej nabíjanie — tri remeslá, ktoré u XTARu vyrastali spolu a dopĺňajú sa dodnes.
Vlajkou je D-séria pre rekreačné potápanie, spearfishing aj podvodné natáčanie — výrobca ju testuje do hĺbky 100 m. Na súši dopĺňajú ponuku taktické svetlá, čelovky a EDC drobnosti do vrecka.
V roku 2026 XTAR svieti aj na svetových potápačských podujatiach — podporuje Blue Water World Cup či Dragor Lux Diving Games.
Moderné 1,5 V Li-ion tužkovky AA/AAA dávajú plných 1,5 V, nie 1,2 V ako Ni-MH — prístroj tak dostane napätie, na ktoré je stavaný. Vedľa nich chránené high-drain články 18650 · 21700 · 26650 do svietidiel, vŕtačiek aj fotopascí.
Podľa výrobcu prechádza každý článok 100 % testom kapacity — číslo na obale je to reálne.
Od vreckových jednoslotoviek po 8-slotové stanice s LCD. Analyzéry zmerajú reálnu kapacitu aj vnútorný odpor, mixery zvládnu Li-ion, Ni-MH, 1,5 V Li-ion aj LiFePO4 naraz.
Podpisová funkcia: 0V aktivácia, ktorá oživí aj hlboko vybité články. Nabíjačky sú najširšou časťou našej XTAR ponuky.
Štyri dôvody, prečo značke veriť
Vývoj, výroba aj testovanie pod jednou strechou v Shenzhene s certifikáciou ISO 9001 a 100 % výstupnou kontrolou. XTAR predáva to, čo sám vyvinul a vyrobil.
Reálne kapacity batérií a presné lúmeny svietidiel. Podľa výrobcu prechádzajú batérie 24 testami a nabíjačky 25 testami — od elektrických parametrov po životnosť.
0V aktivácia oživí hlboko vybité články, šetrné trojstupňové nabíjanie TC-CC-CV predlžuje životnosť, 1,5 V Li-ion tužkovky pracujú na 1,5 V namiesto 1,2 V ako Ni-MH.
Potápačské svetlá testované do 100 m, prítomnosť na veľtrhoch od boot v Düsseldorfe po SHOT Show v Las Vegas a sponzoring svetových podujatí — od spearfishingu po robotické krúžky.
1,5 V Li-ion: tužkovka novej generácie
Navonok obyčajná AA, vnútri Li-ion technológia: plných 1,5 V namiesto 1,2 V u Ni-MH — hračky, ovládače aj meracie prístroje bežia na napätí, na ktoré sú stavané. A namiesto koša ide článok znova do nabíjačky.
Pozrieť 1,5 V AA →Kam ďalej v katalógu
Desiatky produktov XTAR skladom — vyberte si vetvu.
XTAR — otázky a odpovede
Tri hlavné vetvy: svietidlá (potápačská D-séria, taktické svetlá, čelovky, EDC), batérie (1,5 V Li-ion AA/AAA, články 18650/21700/26650, Ni-MH) a inteligentné nabíjačky (1 až 8 slotov, analyzéry, mixery). K tomu drobné príslušenstvo, solárne panely či foto doplnky.
Výrobca testuje potápačskú radu do hĺbky 100 m. Presný hĺbkový rating konkrétneho modelu nájdete vždy na jeho produktovej karte — D-séria pokrýva rekreačné potápanie, spearfishing aj podvodné natáčanie.
Keď Li-ion článok klesne na extrémne nízke napätie (napr. dlhým skladovaním), bežná nabíjačka ho vyhodnotí ako chybný a odmietne nabíjať. Nabíjačky XTAR s 0V aktiváciou ho dokážu opatrne malým prúdom prebudiť — a často tak zachránia batériu, ktorá by inak skončila v koši.
U nás platí zákonná 2-ročná záruka na všetky produkty XTAR. Pri akomkoľvek probléme sa ozvite — sme autorizovaný predajca a reklamácie riešime priamo.
XTAR (Shenzhen XTAR Electronics) vznikol v roku 2006 v čínskom Shenzhene a od roku 2014 vyrába vo vlastnej továrni s certifikáciou ISO 9001. Podľa výrobcu drží takmer 200 patentov a od roku 2016 bol trikrát certifikovaný ako národný high-tech podnik.
Spoznajte celý svet XTAR
Potápačské svetlá, inteligentné nabíjačky aj poctivé batérie skladom. Nie ste si istí výberom? Sme Majstrovstvá svetla — radi poradíme. Štartujeme každý deň po zotmení.
Zobraziť nabíjačky XTAR →